Holandské kulturní dědictví – Kinderdijk

Nizozemsko má na svém území 10 míst, které jsou na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Jelikož by byla ostuda takové perly mého domova nepoznávat, vydali jsme se podívat na jedno z nich  – vesničku s větrnými mlýny jménem Kinderdijk.  Tento ráj plný větrných mlýnů najdete u krásného historického městečka Alblasserdam v provincii Jižní Holandsko.

Větrné mlýny – Kinderdijk

Větrné mlýny Kinderdijku byly v minulosti používány k tomu, aby odčerpávali přebytečnou vodu a tím vysoušeli zem a nedocházelo tak k nechtěným povodním, ke kterým běžně docházelo, jelikož se část Holandska nachází pod úrovní moře.

Nespornou výhodou je, že tady všechny mlýny najdete na jednom místě. Na rozdíl od dávno nefunkčních mlýnů, které můžete zahlédnout na okrajích holandských měst, tyto mlýny stále žijí svým životem a některé z nich jsou otevřeny k prohlídkám a fungují jako muzeum.

Dohromady tady na stezce podél vodních kanálů dlouhé zhruba 2 km najdete 19 mlýnů a procházkou mezi nimi na sebe můžete nechat dýchnout dobovou atmosféru.

Pokud se vám mezi mlýny nechce chodit, můžete se kolem nich nechat provézt lodí, nebo si zapůjčit kolo (za to vás budou ostatní procházející turisti určitě milovat).

A pokud by vám procházka podél 19 mlýnů nestačila, můžete se vydat dál do města a navštívit tam 20. mlýn, o kterém mnoho turistů vědět nebude. I ten bývá otevřen pro veřejnost.

A kde se vlastně název Kinderdijk vzal?

Jak už asi tušíte “kind” znamená dítě a “dijk” hráz, jméno Kinderdijk by se tedy dalo přeložit jako Dětská hráz.

Pravý původ tohoto názvu už se bohužel nedozvíme, ale k místu se váže několik pověstí, které si dávají za úkol název objasnit.

První z nich mluví o tom, že Kinderdijk byl v minuloti budován hlavně dětskými dělníky.

Další z nich mluví o plaváčkovi. Dítěti, které bylo nalezeno ve vodě po povodni, kdy se velká část obyvatel města utopila. Místní ho údajně zachánili a místo po této události pojmenovali.

A nejjednodušším vysvětlením je, že Kinderdijk je ve své rozloze prostě menší než ostatní hráze v okolí a proto dětská.

Díky za přečtení. Líbil se ti článek? Sleduj smutnaavesela na instagramu , ať ti neuniknou žádné nové články.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.