Jeden den v Delftu

Delft je moje nejoblíbenější město v Holandsku. Možná je to kvůli těm vzpomínkám, co na něj mám, ale spíš to bude tím, že je to opravdu jedno z nejkrásnějších měst, které v Holandsku můžete najít. A v tomhle článku vás tímto kouzelným městem provedu.

Delft

Já mu přezdívám „malý Amsterdam“, protože při procházce tímto městečkem narazíte na spoustu kanálů, které jsou lemovány typickými holandskými domky a má snad ještě kouzelnější atmosféru než Amsterdam. Tedy, já ho mám prostě mnohem radši. Najdete tu malá náměstí se spoustou květin, mosty přes kanály a kola zaparkovaná na každém rohu a narozdíl od Amsterdamu je tu podstatně méně turistů, takže nemusíte chodit v davech a určitě máte větší šanci, že nedojde k žádné kolizi s turistou na kole. Ovšem, opatrnosti není nikdy dost a v Holandsku se ostražitost před cyklisty opravdu vyplácí.

Delft zastává významnou pozici v holandské historii. V minulosti byl využíván jako místo, kde se Willem van Oranje, holandský otec vlasti, ukrýval v průběhu nizozemské revoluce a kde byl také později zavražděn.  Vilém Oranžský je jednou z nejdůležitějších osobností holandské historie a jeho příběh určitě stojí za zmínku, ale o tom vám napíšu zase příště.  

O víkendu se v Delftu konají trhy, kde jsou k vidění a k mání například sýry, květiny, ryby anebo stroopwafels – vafle slepované karamelem, typická holandská sladká pochoutka a máte tu také jedinečnou možnost dát si je čerstvé, tak jako lázeňské oplatky v našich lázeňských městech. Teda, já už takovou teplou oplatku nejedla tak 15 let, ale předpokládám, že se ještě někde prodávají. Rozhodně doporučuji tuto pochoutku v Holandsku nevynechat, protože jsou opravdu výborné.

Květinový trh – Delft

Kromě nasávání holandské atmosféry máte možnost v Delftu také vidět nespočet památek. Při své návštěvě byste určitě neměli vynechat hlavní náměstí Grote markt. Na jednom jeho konci najdete nádhernou katedrálu Nieuwe Kerk, kde jsou tradičně pochováni členové královské rodiny a na druhé straně na vás čeká historická budova radnice.

Museum Prinsenhof

Prinsenhof

Pokud chcete načerpat trochu historie, neváhejte navštívit muzeum Prinsenhof. Mimo jiné je to místo, kde byl Vilem Oranžský zavražděn, ale to je jen minimum z toho, co v tomto muzeu uvidíte. Kromě Vilémova příběhu se v muzeu nacházejí například obrazy s tematikou nizozemské revoluce. Vše doprovází multimediální moderní technologie a tak je nám historie zase o kousek blíže. Pokud se chcete srozumitelně probrat holandskou historií, prohlídka tohoto muzea rozhodně splní svůj účel a ačkoliv nejsem fanoušek dějepisu, tohle mě neskutečně bavilo. V muzeu také naleznete místnost s obrazy všech panovníků z královské linie, jakožto i současného krále a jeho prvorozené dcery, budoucí holandské královny. Jako bonus se u těchto obrazů můžete dočíst několik zajímavostí o královské rodině. A v neposlední řadě stojí za zmínku část muzea, která je věnovaná věhlasnému delftskému porcelánu zvanému Delftsblauw – název proto, že pochází z Delftu a je modrý. Tato část je doplněna o interaktivní místnost, kde si můžete virtuálně vytvořit svůj vlastní motiv delftského porcelánu, nebo si třeba otipovat hodnotu jednotlivých historických kusů.

Prinsenhof – královská linie

Kousek od muzea se nachází další krásný kostel de Oude Kerk, tedy starý kostel, kde je pochováno několik historických osobností včetně slavného malíře Johannese Vermeera – autora známého obrazu Dívka s perlou, který můžete vidět v muzeu Mauritshuis v Haagu.

Svůj den v Delftu můžete zakončit v jedné z útulných kaváren či restaurací, třeba zrovna na náměstí Grote markt, kde budete mít také krásný výhled. Nebo na menších náměstích, kde budete mít více soukromí. A abyste zakončili svůj holandský zážitek, nezapomeňte si objednat typický holandský zákusek appeltaart, neboli jablečný koláč.

Dobrou chuť a šťastnou cestu.

Díky za přečtení. Líbil se ti článek? Sleduj smutnaavesela na instagramu , ať ti neuniknou žádné nové články.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.