Koningsdag jako největší společenská událost roku

Koningsdag neboli Králův den se v Nizozemsku slaví každý rok na počest králových narozenin a je to jeden z mála státních svátků, které jsou v Nizozemsku uznány. Jedná se o největší společenskou událost roku a připadá na 27.dubna.

Poprvé se tento svátek slavil jako oslava narozenin princezny Wilhelminy v roce 1885 pod názvem Princeznin den. Po její korunovaci se přejmenoval na Královnin den a dnešní podobu získal v roce 2014 po korunovaci současného krále Willema-Alexandra. S každým králem nebo královnou se tedy datum mění, buď podle jejich skutečného data narození (případ současného krále) nebo jimi zvoleného data (případ bývalé královny Beatrix, která se narodila v lednu, a tak pro Královnin den přejala den narozenin její matky Juliany 30.dubna)

Jak Koningsdag probíhá?

Celá zem se v tento den zbarví na počest královské rodiny do oranžova a oslavují. Bujaré oslavy se konají v každém městě a mezi místními koluje doporučení, aby každý alespoň jednou za život navštívil v tento den hlavní město Amsterdam, kde se konají největší oslavy. Tam také přijíždí davy turistů, aby tuto ryze holandskou událost zažili na vlastní kůži. A nutno říct, že ve starších turistických průvodcích se vyskytuje datum 30. dubna, a tak se stále stává, že v tento den se v Holandsku vyrojí několik oranžových turistů, kteří pak odjíždějí patřičně zklamaní.

Holandská výzdoba – vlajky s oranžovým pruhem.

Při oslavách se konzumuje tradiční dezert zvaný tompouce, což je krémový zákusek s oranžovou polevou a málokdy narazíte na člověka, který na sobě nemá žádný oranžový doplněk. Samozřejmostí jsou domy přímo poseté holandskými vlajkami. Sám král se svou rodinou navštěvuje každý rok jiné město a připojuje se tak k oslavám. Celá zem si náležitě užívá volný den, pořádají se různé koncerty, lidé nešetří alkoholem. K tradiční oslavě Králova dne bezpochyby patří i bleší trhy, kde se hlavními prodejci stávají děti a zároveň je právě pro ně v tento den připraven bohatý program plný her, které jsou pro tento den typické.

Tradiční oranžový dezert – tompouce

Pokud chcete zažít Holanďany v jejich nejlepší náladě, lepší příležitost než Koningsdag určitě nenajdete, protože každý v zemi si královy narozeniny náležitě užívá a vidět tuto oranžovou událost na vlastní oči je opravdu zážitek.

Letos se bohužel slavilo z gauče, ale právě to může být impulsem pro příští rok, kdy se to národ bude snažit sám sobě vynahradit. Tak si tohle datum nezapomeňte poznamenat do kalendáře a svůj holandský výlet spojte s oslavou králových narozenin.

Díky za přečtení. Pokud chceš zůstat v kontaktu, sleduj smutnaavesela na instagramu nebo facebooku.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.