Jak se učit cizí jazyk jako samouk + konkrétní tipy pro zlepšení holandštiny

Dala jsem dohromady několik tipů, jak ovládnout cizí jazyk. V holandštině sice zatím nejsem žádná superstar, ale konečně vidím pokrok každý den a už se nebojím mluvit. Co mi tedy nejvíc pomáhá zlepšovat znalosti jazyka a doplňuje slovní zásobu? Podívejte se na několik mých tipů a nechte se inspirovat.

Aplikace

Jako jeden z prvních kontaktů s jazykem bych zvolila právě mobilní aplikace. Naučí vás fráze a dají vám základní slovní zásobu. Jako seznámení s novým jazykem slouží perfektně a navíc zábavnou formou hry. Jazykových aplikací najdete jistě nespočet, z vlastní zkušenosti doporučuji dvě: Duolingo a Memrise. Pro co nejlepší výsledky doporučuji kombinovat, protože každá je jiná a obě mají něco do sebe.

Učebnice

Po prvotním seznámení přijde na řadu stará dobrá škola a tou jsou gramatické učebnice. K ovládnutí cizího jazyka je zapotřebí rozumět jeho jevům a bez gramatiky se nikam nepohnete. Tudíž učebnice se stává nezbytnou součástí vaší výbavy.

Z učebnic holandštiny můžu doporučit dvě. Jedna je psaná v češtině a druhá je už pro pokročilejší celá v holandštině.

Tipy: Učebnice nizozemštiny – Kvijtová/Červenková, kde je perfektně vysvětlená gramatika a současně učebnice obsahuje spoustu vychytávek, jako je slovníček nebo vypsaný seznam nepravidelných sloves a jejich tvary v minulém čase. Pro mě must have, i když ze začátku bylo dost co vstřebávat.

A pro pokročilejší doporučuji učebnici Taal Talent, ta je v holandštině a je rozdělena na několik dílů podle úrovně obtížnosti.

Jako doplněk k učebnicím stále zůstávám u obou aplikací, kterými si rozšiřuji slovní zásobu, učím se výslovnost, skladbu věty, nebo jen opakuji, co jsem se v učebnici již naučila, protože opakování je matka moudrosti a v jazycích to platí dvojnásob.

Seriály + filmy

Aneb co vás ve škole nenaučí. Ideální na procvičování hovorového jazyka, slovní zásoby a výslovnosti je pustit si film nebo seriál v originále a k tomu titulky. Zpočátku v češtině, ale později byste měli být schopní porozumět i titulkům vašeho vytouženého jazyka.

Nizozemsko není zemí, která by se mohla chlubit špičkovou kinematografií, ale kdo hledá, najde a pro výukové účely to nemusí být zrovna hollywoodský trhák.

Za všechny dávám jeden příklad, film Zwartboek, což je zrovna výjimka potvrzující pravidlo. Film z prostředí druhé světové války, inspirován skutečnými událostmi, pomůže vám nejen s jazykem, jako i s historickými událostmi. Každopádně ho doporučuji i těm, kteří o holandštinu nejeví sebemenší zájem, protože film za to opravdu stojí.

Pokud víte i o nějakém dobrém holandském seriálu, neváhejte a napište mi 🙂

Reklamy

Nebojte se zapnout televizi. Televizní a rádiové reklamy byly tím prvním, čemu jsem v holandštině rozuměla, pokud je totiž nepochytíte na první dobrou, dají vám ještě nekonečno možností a nakonec je budete umět zpaměti. A ikdyž vás to dost možná bude otravovat i to se do vašich nových znalostí počítá.

Knihy, časopisy, zprávy

Čtěte! Je jedno, co to ze začátku bude, já začala s knížkou o krtečkovi a dneska si čtu zprávy online a rozumím i těm v televizi. Jakmile budete číst, zapojíte další smysly a váš mozek se při tom stále učí. Na začátek si najděte něco jednoduchého, knížky pro děti, komiksy, časopisy pro menší čtenáře a postupně zvyšujte obtížnost. Pokroky uvidíte rychle. Já se chystám na nějakou holandskou oddychovku, ale zatím si mi do toho vůbec nechce.

Holandské tipy: Het Molletje, AD zprávy

Hudba

Co ale můžete dělat téměř pořád je poslech hudby. Můžete si naladit rádio, nebo si vyhledat umělce v daném jazyce a poslouchat jejich hudbu. Pokud si najdete nějaké oblíbence, budete si jistě texty opakovat, můžete si je také sami přeložit, nebo jen vyhledat a zpívat spolu s hudbou. Tím si procvičíte jak slovní zásobu, tak výslovnost a ještě se u toho odreagujete.

Holandské tipy: Guus Meeuwis, Racoon, Marco Borsato

Mluvte

To nejdůležitější jsem si nechala na konec. Musíte mluvit, musíte jazyk trénovat i v praktické rovině a čím dřív se rozmluvíte tím blíž cíli budete. Nebojte se chyb (jo, já vím, že se to lehko řekne), ale věřte tomu, že čím víc chyb uděláte, tím víc se zlepšíte. Nechte se opravovat a poslouchejte, jaká slova používají ostatní, přebíráte tím pak jejich slovní zásobu.

Osobně považuji tuto část za nejtěžší, protože zahodit stud a vystavit své chyby je to nejtěžší, jakmile se ale tohoto bloku zbavíte, půjde vám to okamžitě mnohem snadněji. A nebojte se, většinou narazíte na lidi, kteří budou nadšení, že se snažíte mluvit jejich jazykem a budou se vám snažit pomáhat.

Líbí se vám nějaký z tipů? Jak se cizí jazyk učíte vy a co vám nejvíc pomáhá?

Díky za přečtení. Sleduj smutnaavesela na instagramu.

1 komentář: „Jak se učit cizí jazyk jako samouk + konkrétní tipy pro zlepšení holandštiny

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.