Tulipánová pole aneb průvodce tulipánovou sezónou v Nizozemsku

Není žádným tajemstvím, že se Holandsko pyšní titulem jednoho z hlavních pěstitelů a vývozců květin. Květiny se pěstují ve sklenících nebo na polích, najedete tu květiny řezané i hrnkové a pokud máte zájem, máte možnost podívat se na jednu z největších květinových aukcí, která se koná každý den v Aalsmeeru. A není to náhodou, že i na těchto aukcích dominují převážně tulipány. Holandské poznávací znamení a turistické lákadlo. Jak je to s nimi doopravdy a kde a kdy je můžete vidět se můžete dočíst v tomto článku.

Návštěvu květinových polí v Nizozemsku je potřeba pečlivě naplánovat. Tulipánová sezóna začíná v březnu a končí v květnu, nejlepší je vybrat si termín v půlce tohoto rozmezí, protože pokud přijdete brzy, může se stát, že místo barevných polí uvidíte ještě nevykvetlá poupata a nebo naopak, pokud svou cestu naplánujete ke konci sezóny, můžete být zklamaní z odkvetlých zbytků. Mějte ale na paměti, že kromě vás si tuto cestu do Nizozemska v půlce dubna naplánují další tisíce turistů a připravte se na pořádný nápor. Pohled na pestrobarevná pole za to ale opravdu bude stát, to mi věřte!

Tulipány se v Nizozemsku nevyskytly náhodou.

Pokud se podíváme zblízka na historický původ této nizozemské dominanty, možná budeme trochu překvapení. Tulipány totiž nemají v Nizozemsku žádné historické kořeny a jejich původ je velice prozaický. V průběhu holandského zlatého věku, tedy období kolonizace, se holandští mořeplavci zastavili v Turecku a odtamtud přivezli cibulky prvních tulipánů. V Nizozemsku se pak vykvetlé květiny těšili veliké oblibě a místní farmáři je začali pěstovat ve velkém. A velké oblibě se tyto barevné krásky těší dodnes.

Tulipánová pole – Lisse a okolí

V Nizozemsku je několik míst, kde se tulipánová pole dají vidět. Některá jsou přímo určená pro návštěvníky a některá můžete zahlédnout na soukromých polích místních farmářů.

Pokud se rozhodnete pro jakoukoliv z možností, dbejte prosím na základy slušného chování a snažte se květiny svým chováním neponičit.

Květinová pole Lisse

Tato oblast je rájem nejen pro milovníky tulipánů. Kromě nich tu totiž můžete najít třeba i narcisy nebo hyacinty. Pestrobarevná pole se táhnou kolem silnic a jakmile se k nim přiblížíte, do nosu vás jako předvoj okamžitě udeří silná vůně hyacintů, které svými pastelovými barvami vyzařují do dálky. Tato pole jsou soukromým vlastnictvím nizozemských farmářů, chovejte se k nim tedy prosím při vaší návštěvě s respektem. Zajímavostí je, že se tady květiny nepěstují pro přímou spotřebu, tedy jako řezané květiny, ale pro své cibulky.

Za normálních okolností se hlavičky tulipánů po několika týdnech květu posekají, aby pro květ nevydávali nadbytečnou sílu a ta tak mohla jít do cibulky a následného množení.

Tulipánová pole Lisse

Keukenhof

Květinová zahrada Keukenhof je jednou z nejoblíbenějších turistických atrakcí, které v Holandsku můžete najít. Oproti květinovým polím, které jsou pěstovány za účelem produkce a prodeje květinových cibulek je tato zahrada vytvořena uměle, a to čistě pro potěchu našeho oka. Tulipány se na rozdíl od polí po výkvětu nesekají, ale zůstávají dál kvést a vítají mezi sebe návštěvníky v období od konce března až do začátku května. Zároveň slouží k tomu, aby ti nejlepší pěstitelé květin měli společně možnost na jednom místě demonstrovat jakou kvalitu a jaké produkty jsou schopni nabídnout. A vy tak máte možnost vidět to nejlepší, co se na trhu vyskytuje. Dohromady je v Keukenhofu každoročně vypěstováno na 7 milionů květin. Vstupenka na tohle barevné pohlazení na duši vás pak bude stát kolem 20eur.

Tulipánová pole

Chtěli byste takovou tulipánovou zahradu vidět na vlastní oči? Nebo už jste si výlet za tulipány stihli udělat?

Dejte mi vědět na instagramu nebo facebooku.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.