Jeden den ve Volendamu

Snad každý, kdo se rozhodl navštívit Nizozemsko se podíval do Amsterdamu. Hlavní město platí za největší turistický tahák, a když se řekne Holandsko nejednomu z nás se automaticky vybaví právě Amsterdam. A ti, kteří tomuhle chytáku podlehnou ani neví oč přichází, protože Severní Holandsko rozhodně není jen Amsterdam. V této provincii můžete najít nespočet kouzelných měst a míst, které by vaší pozornosti neměli uniknout a přístavní město Volendam je rozhodně jedním z nich.

My jsme se na tohle dobrodružství stihli vydat ještě v létě a tenhle prázdninový víkend nám v paměti utkvěl dodnes. Volendam totiž ví, jak si získat vaše srdce.

Po vašem příjezdu již z dálky uvidíte typickou holandskou architekturu, kterou se toto městečko pyšní. Dobová atmosféra na vás ale nedýchne jen při procházce romantickými uličkami. Právě tady máte totiž možnost vyzkoušet si holandský dobový kroj místních obyvatel, což je jedna z nejoblíbenějších turistických atrakcí. Fotografických koutů, které tuto vychytávku nabízí je tu hned několik. Místní vám také pomůžou se do kroje obléct a vyfotí sérii fotek, které si pak můžete odnést buď v tištěné nebo elektronické podobě domů na památku. My jsme si to nenechali ujít a na vlastní kůži vyzkoušeli jaké to v dobovém kroji je a kromě fotek jsme také bohatší o jeden dřevákový zážitek. A jak nám to sluší můžete posoudit sami.

Volendam je také proslulý jako město rybářů, což vám bude zřejmé na první pohled, jakmile uvidíte přístav plný rybářských lodí. Samozřejmostí jsou pak rybí pokrmy, které v tomto městě máte možnost ochutnat. Právem jsou totiž vyhlášené široko daleko. Žádný turista by neměl opustit toto město bez toho, aby ochutnal třeba právě pravý holandský kibbeling. Stánky s rybími pochoutkami na všechny způsoby najdete na každém rohu, stačí si jen vybrat.

Po jídle si pak můžete odpočinout v jednom z mnoha barů, které v centru města najdete. Za zmínku rozhodně stojí bar Café Lennon’s, které je naprostým rájem pro fanoušky Beatles. Na tenhle bar jsme narazili náhodou, byla to pro mě jasná volba a láska na první pohled. Během okamžiku jako byste se ocitli o několik desítek let nazpět, ze zdí na vás koukají plakáty brouků, jejich fotografie a desky. V uších vám zní pohodová hudba a vy si tak můžete užívat posezení v úžasné atmosféře.

Při procházce po tomto kouzelném městečku narazíte na další typicky holandské perly jako je třeba výrobna sýrů nebo dřeváků. Z oblíbených sladkých pokrmů máte samozřejmě i tady možnost ochutnat typické holandské karamelové vafle, které najdete pod jménem stroopwafels nebo mini lívanečky zvané poffertjes.

Pokud si myslíte, že už jste ve Volendamu již viděli vše, neváhejte se vydat na výlet lodí na protější ostrov, kde leží malebná vesnička Marken. Nejen, že si cestou můžete užít půlhodinovou plavbu lodí, ale hlavně vás na jejím konci čeká pohádková vesnička plná barevných dřevěných domečků. A když budete mít štěstí, třeba potkáte i nějakého místního Holanďana v dobovém kroji.

Volendam a Marken jsou ideální místa, kde se vám podaří nasát tu pravou dobovou atmosféru typického holandského města. Samozřejmě zde máte možnosti poučit se o holandské historii návštěvou muzeí či výroben dřeváků nebo sýra anebo se jen procházet mezi dobovými domky. Tahle města jsou pro výlet jako stvořená a my si to tu opravdu užili.

Plánujete výlet do Holandska? Jaké město byste si přáli navštívit vy?

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.